Organski crni luk, sađenje, nega, zaštita
Tekst preuzet iz knjige Gajenje povrća od A do Š
“Crni luk je povrće koje je visokokvalitetna hrana, začin i lek. Gaji se već 4000 godina. U Evropu je stigao preko Italije. Danas se u svetu uzgajaju brojne sorte luka, a popularni crni luk koristi se za ishranu preko cele godine. Od mineralnih soli najviše ima kalijuma, sumpora i oligo-elemenata, a od vitamina beta karotin, B1, B2, E, H, K, P i vitamin C.
vidi i priručnik Organska bašta
Lekovitost luka poznata je na svim meridijamma, a Sloveni imaju izreku: “Luk je lek od sedam bolesti”. Savremena nauka navodi čak petnaestak lekovitih svojstava luka (diuretičko dejstvo, sprečava infekciju, reguliše šećer u krvi, olakšava iskašljavanje, pomaže pri drugim plućnim problemima itd.).U ishrani se koristi mladi luk kao i zrele glavice.
Preuzeto iz knjige Priprema organski gajenih namirnica.
Agroekološki uslovi
Crni luk pripada porodici lukova i dvogodišnja je biljka. Za uspešno gajenje crnog luka zemljište treba da je dobro pripremljeno, da je rastresito i prozračno.
Organski luk je dosta otporan prema niskim temperaturama. Rana setva obezbeđuje normalan rast biljaka i očekivano formiranje glavica. Ukoliko se lukovice sade u jesen, u fazi 3-4 lista uspešno mogu da prezime zimu.
Saznajte više i o gajenju: krompira, graška, paprike, rotkvice, salate, kupusa…
Plodored
Već smo govorili o značaju plodoreda i on se mora uzeti u obzir prilikom pravljenja plana setve ili sadnje. Luk zauzima drugo mesto u plodoredu. Na istu površinu luk se može vratiti tek treće, a ukoliko imate uslova tj. dovoljno mesta, četvrte godine.
Setva i sadnja
Organski crni luk se može proizvesti setvom semena ili sađenjem arpadžika. Lukovice se sade se na dubinu od 2-3 cm. Birati osrednje lukovice, a nakon kupovine ih, do sađenja, držati na mračnom i suvom mestu.
Izdavač “Organska bašta: sva izdanja – baštovanstvo
Sađenje organskog crnog luka obaviti tokom februara, marta i aprila. Luk se u organskoj bašti najčešće sadi združeno sa šargarepom čime se obezbeđuje preventivna zaštita od lukove muve. Redovi mogu biti na razmaku 25-40 cm između redova i 5-10 cm u redu. Nakon izlačenja reda za sadnju, pažljivo zaliti dno kanala, a lukovice blago utisnuti.
Za uspešno gajenje organskog luka veoma je važno da je zemljište rastresito i ukoliko to nije slučaj, motikama okopavati iznikle biljke i redovno zalivati.
Preventiva i zaštita
Preventivne mere za sve ove muve jesu: sađenje luka i praziluka zajedno sa šargarepom i nevenom, u toku vegetacije ukloniti svaku oštećenu biljku i uništiti, sledeće 3 godine na toj leji ne saditi luk.
Zalivanje
Koren luka je plitak i biljka je osetljiva na nedostatak vode u gornjim slojevima zemljišta. Ovo je izuzetno važno ukoliko u proleće nema dovoljno padavina. Može se primenjivati sistem „kap po kap“ i navodnjavanje u brazde.
Vađenje i čuvanje luka
Organski luk se vadi kada lišće počne se suši, a oko 50 -70 % stabljika polegne, tokom prve polovine avgusta. Biljke se mogu vaditi čupanjem ili podkopavanjem. Pera luka odseći bar 2 cm iznad vrata lukovice. Ukoliko je suvo i toplo, lukovice postaviti na mreže ili lese da se dosuše.
Tokom zime glavice crnog luka čuvati na suvom i tamnom mestu, u sanducima ili drvenim gajbicama ili upleten u vence.
Autor: Organska bašta – Snežana Ognjenović.